Klinika Ortopedyczna Arthmed

ARTROSKOPOWE UWOLNIENIE CIEŚNI NADGARSTKA

–  jest inaczej nazywane zabiegiem „przez dziurkę od klucza”.

Polega on na przecięciu  i wycięciu  struktur tworzących kanał nadgarstka –troczek zginaczy (w skład troczka zginaczy wchodzi powięź  głęboka przedramienia ,więzadło poprzeczne  nadgarstka  oraz rozcięgno pomiędzy mięśniami kłębu i kłębika ręki ) i uwolnienie uciśniętego i niedokrwionego nerwu pośrodkowego. Powodzenie zabiegu to przecięcie (czasami wycięcie ) tych  trzech struktur, ale i nie tylko , gdyż  w zakresie  kanału nadgarstka może być   potrzebne  przecięcie –wycięcie pochewki ścięgnistej  ścięgien zginaczy (RZS) ,uwolnienie nerwu  z blizny  w przypadku cieśni  pourazowych itp.

Artroskopia nadgarstka – przebieg

Artroskopia nadgarstka wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym bądź odcinkowym dożylnym . O rodzaju znieczulenia decyduje profesjonalnie lekarz anestezjolog . Skóra jest nacinana w jednym  miejscu.

Artroskopia nadgarstka – zalety

Artroskopia nadgarstka to zabieg operacyjny posiadający bardzo wiele zalet. Można do nich zaliczyć:

  • wysoka skuteczność zabiegu;
  • mniej powikłań, niż podczas tradycyjnej operacji metodą otwartą ;
  • krótki pobyt w szpitalu-POBYT JEDNEGO DNIA ;
  • praktycznie brak blizn, jedynie jeden mały ślady (indywidualnie zależny od charakteru gojenia się powłok skórnych u każdego z nas );
  • krótszy okres rehabilitacyjny, szybsze wracanie do pełnej sprawnościoraz pracy zawodowej mniejsza ilość nawrotów niż przy zabiegu metodą tradycyjną –otwartą 

W ARTHMED Klinika Ortopedyczna  częstość  nawrotu tego schorzenia  wynosi  od 3 do 4 % i co roku spada .

 Wykonujemy przy tym zabiegu tylko jedno niewielkie nacięcie  skóry  w brużdzie zgięciowej nadgarstka  ,co skutkuje  niewielką  blizną pooperacyjną  , zakładamy 3 szwy ,skracamy pobyt chorego (a więc i stres )do minimum i prowadzimy  dalej chorego w Poradnii  Ortopedycznej w ramach umowy  z NFZ .

Oczywiście ważne jest z jakim stopniem uszkodzenia trafia do nas pacjent i to też ma wpływ na efekt pooperacyjny . Badanie EMG, które wykonuje pacjent, określa stopień uszkodzenia na lekki, średni lub ciężki. Najbardziej spektakularne efekty leczenia uzyskuje się przy stopniu  lekkim i średnim. W stopniu ciężkim i bardzo ciężkim wg dostępnego piśmiennictwa trwa to o wiele dłużej i do końca funkcja nerwu może nie wrócić . Na słabsze  wyniki  leczenia operacyjnego maja wpływ  także inne współistniejące choroby u pajenta jak :choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa szyjnego z dyskopatią od C5 do C7 , gdzie ten nerw  może  był także uszkodzony , choroby ogólne jak :otyłość , cukrzyca ,choroby tarczycy , RZS , choroba  Raynauda  czy de Quervaina , palenie tytoniu itp. ,a  także rodzaj wykonywanej pracy .

  Zabieg małoinwazyjny  metodą  artroskopową  minimalizuje urazy tkanek miękkich , powoduje mniejsze bliznowacenie  na dłoni ,mniejszy ból miejscowy i szybszy powrót do pracy  itp . , a więc jest lepszy dla chorego   niż zabieg metoda otwartą, a poprawia efektywność leczenia i jest coraz bardziej  zabiegiem  popularnym wśród chorych. Zastosowanie tej metody leczenia    niż zastosowana  technika leczenia metodą otwartą  ,wiaże się z zastosowaniem sprzętu artroskopowego , specjalnego instrumentarium  oraz specjalnej  techniki operacyjnej ,wciąż doskonalanej  . Ta metoda leczenia jest metoda innowacyjną i daje większe możliwości operacyjne  poprawiając efektywność leczenia chorego   , tak jak kiedyś wprowadzono  artroskopię w leczeniu operacyjnym stawów   . Częstość powtórnych zabiegów w przypadku operacji zespołu kanału nadgarstka  to ok. 12 % (wg Campbell Ortopedia Operacyjna 12 edition ), ale  zastosowanie mainwazyjnej  metody i ciagłe doskonalenie  techniki znacznie częstość tą zmniejszyło , co jest korzystne społecznie . 

   

Scroll to Top